Erkekler Kadınlar
Akne Nedir

Akne Nedir

Akne: Bir deri hastalığı olan akne siyah veya beyaz başlı sivilce olarak kendini gösterir. American Academy of Dermatology ‘ye göre ABD de 12-44 yaş grubunda % 80 dolaylarında akne ile karşılaşılmaktadır. Akne sadece kozmotik bir problem değildir. Modern yaşam şekli, hava kirliliği, stres ve abur cubur dediğimiz junk yiyeceklerden tüketmek. American Academy of Dermatology ye göre nedenler arasındadır. Ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler erkeklerde sex hormonu olan andrgenlerin artmasına bağlı olarak yağlı cilt oluşmasına neden olan bir protein yapısındaki keratin ve sebum oluşumunu arttırır. Artan bu fazlalık deri üzerindeki gözenekleri bazen bünyesinde bakteride bulundurarak doldurur. Sebum deri pigmenti ile de birleşerek siyah noktacıklar geliştirir.

Diğer taraftan deri altında biriken sebum, inflamasyon oluşturarak irin meydana getirebilir. Akne tedavisinde cilt temizliği önemli olmakla birlikte, Cildin yeterli temizlenip temizlenmediği akne oluşumunu çok etkilemez. Akne yağ bezlerinin fazla çalışıyor olmasıyla daha ilgilidir.

Akne oluşmasını etkileyen diğer faktörler; Genetik, menstrüel siklus, yağlı cilt, hormonal dengesizlik, mantar enfeksiyonu, stres ve yetersiz beslenme veya junk yiyeceklere dayalı bir beslenme şekli, doymuş yağların veya margarinlerin fazla tüketilmesi buna ilaveten endüstriyel kirlenme akne oluşmasında etkendir.

Vücudumuzun önemli bir kısmını kaplayan derimiz üçüncü bir “böbrek” fonksiyonu görür. Terle vücutta biriken toksinler atıldığından vücuda toksin bırakmayan gıdaların tüketilmesi ve hava kirliliğinden uzak durmak cilt sağlığı için önemlidir.

Hastalıklar 30 Ekim 2018 28