Erkekler Kadınlar
Aşırı Titiz Olmayın

Aşırı Titiz Olmayın

Aşırı titizlik bebeğiniz için faydalı olmayabilir

Yapılan bilimsel araştırmalar, çocukluğunda alerji veya bakterilerden etkilenen çocukların ileriki dönemlerde alerji ve astım hastalıklarına yakalanma oranının çok daha düşük olduğunu gösteriyor. Bu demek oluyor ki, bebeklik döneminde çocuğunuz üzerinde gereğinden fazla bir şekilde titizlik gösterirseniz, bu onun ileride hastalıklara yakalanma ihtimalini artırabilir.
Gözlerini dünyaya yeni açan bebeklerin her şeyin en iyi ve sağlıklısını isteyen anneler, adeta bebekleri üzerinde titreyerek savunmasız olan bu yavruları dünyanın dış etkenlerinden koruma güdüsünü sergilerler. Eve dışarıdan gelen misafirin ellerini yıkamadan bebeği sevmeye çalışması, bu anneler için çok azap vericidir. Ancak bazı anneler var ki, bu titizlik meselesine gereğinden fazla önem vererek çocukların bakteri ve alerjilere karşı direnç göstermesinin önüne geçebiliyorlar. Yabancı bilim adamlarının yaptığı bir araştırma da, bu gerçeği doğrular nitelikte.

467 çocuk üzerinde araştırma yapıldı
Yeni doğandan 3 yaşına kadar, çeşitli yaş aralıklarından 467 çocuk üzerinden yapılan araştırmada; çocuklar her sene alerjiye ve bakterilere karşı taramalardan geçirildi. Ortaya çıkan sonuç ise oldukça şaşırtıcıydı. 1 yaşına basmadan önce kedi tüyüne ve böcek ısırmasına maruz kalan bebeklerin, 3 yaşına basana kadar bir daha alerji hastalığına yakalanma oranının bir hayli az olduğu ortaya çıktı. Ayrıca bebeklik döneminde kedi tüyü gibi alerjen nesnelerden etkilenmeyen çocukların, ileriki yaşlarda alerjiye yakalanma ihtimalinin 3 kat daha fazla olduğu gözlemlendi. Şüphesiz ki bu bilimsel araştırmalar, çocuklarına gereğinden fazla ihtimam gösteren ve onları aşırı titiz bir şekilde yetiştiren anneleri doğrudan ilgilendiriyor.

Uzmanlar öneriyor: Bırakın çocuğunuz kirlensin!
Peki anneler bu konuyla ilgili ne yapmalı? Araştırmayı yapan uzmanların bu konuyla ilgili bazı önerileri var:
• Bırakın çocuğunuz kirlensin!
• Çocuğunuzun elini gereğinden fazla yıkamayın
• Antimikrobik olduğu söylenen sabun ve spreylerden uzak durun. Çocuğunuz için normal sabun yeterli olacaktır.
• Çocuğunuzla yemeğinizi ve suyunuzu paylaşmaktan çekinmeyin. Hatta ebeveynlerin ağız salgısı, bebekler için faydalı bile olabilir.

Tabii bunları yaparken çocuğunuzu tozun toprağın içine de atmayın. Rahatça kirlenmesine ve akabinde temizlenmesine imkan sağlayın, yeterli. Böylece çocuğunuzun hastalıklardan daha az etkilenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Anne Bebek 30 Ekim 2018 25