Erkekler Kadınlar
Bebek Aşıları Hangileridir

Bebek Aşıları Hangileridir

Bebeklere Yapılan Aşılar Nelerdir?
Yeni doğan ya da birkaç aylık bebeklerin dışarıdan gelebilecek hastalıklardan korunması için uygulanan önlemlerden biri de aşı kullanımıdır. Anne ve babalar küçük yaştan itibaren hem bebeklerin hastalıklara karşı direnç kazanması hem de sağlıklı bir gelişim dönemi geçirmeleri için bebeklere koruyucu aşı yaptırmaktadırlar. Özelliklere bebeklere yapılan aşılar bebeklerin gelişim dönemlerine göre farklılıklar göstermekle birlikte aynı zamanda bakanlıkça, doktor tavsiyesi ile önerilen aşıları kapsamaktadır. Bu sayede de keyfi aşılamanın önüne geçilmekte ve daha sağlıklı ve güvenli bir hizmet sunulmuş olmaktadır.

Bebek Aşıları Hangileridir?
Bebeklerin sağlıklı bir gelişim dönemi için birtakım aşılar anne ve babalara önerilmekte ve uygun gördükleri taktirde doktor kontrolü ile bu aşıları bebeklerine uygulatabilmektedirler. Bu bebek aşıları ciddi hastalıkların yanı sıra bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve farklı hastalıklara karşı savunma geliştirmeye yardımcı olacak şekilde belirlenmekte olup:
• Hepatit B aşısı,
• Verem yani diğer adı ile BCG aşısı,
• Difteri aşısı,
• Boğmaca,
• Tetanos,
• Kızamık, kabakulak, kızamıkçık ve suçiçeği aşıları gibi bulaşıcı hastalıklara karşı olan aşıları kapsamakla birlikte gerekli görüldüğünde doktor kontrolünde farklı aşılar da bebeklerin durumuna göre tercih edilebilmektedir. Özellikle Hepatit B aşısı gibi aşılar küçükten itibaren bebekleri ciddi bir hastalık olan hepatite karşı korumada oldukça önemlidir.
Sayılan aşılar bilgilendirici amaçla yazıldığından en kesin aşı türleri anne babaların doktor gözetiminde birlikte karar verdikleri şekilde uygulanmalıdır. Bu sebeple bebeğin doğumundan itibaren aşı ve diğer koruma yöntemleri için mutlaka doktor tavsiyesi alınmalı ve aşılar kontrollü olarak uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra her aşının uygulanması gereken bir gelişim dönemi bulunmakla beraber aşıları her biri ayrı dönemlerde bebeğe vurulmalıdır. Genellikle bebek aşı takvimi şu şekildedir:
• Hepatit B, 1. Ay ve 6. Ay sonunda,
• Verem aşısı 2. Ayın sonunda,
• Difteri, boğmaca ve tetanos aşıları 2, 4 ve 6. Ayın ile 18 ile 24 ayları arasında,
• Kızamık ve benzeri hastalıkları için vurulan aşılar 12. Ay için uygulanmalıdır. Yine de kesin tarihler için mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Bebeklerde Bir Yaş Aşısı Nedir?
Özellikle bebeklerin belirli bir yaştan sonraki gelişimleri ve çeşitli hastalıklardan korunmak için yaptırılan aşılar bulunmakta ve bu aşılar özel olarak bir ve ikinci yaştan sonra vurulmaktadır. Genellikle bir yaş aşısı denilen aşı randevusunda:
• Pnömokok aşısı,
• Difteri, boğmaca ve tetanos aşılarında oluşan karma aşı yapılmaktadır.
Aşılar bebeğin iki bacağından da yapılabildiği gibi kol ve bacaktan olarak da yapılabilmektedir. Bu aşıların ayrıca birtakım yan etkileri de kısa süreliğine olsa da görülebilmektedir.
Aşı Yan Etkileri Nelerdir?
Bebeklerde aşı yan etkileri bir yaş aşısından sonra aşının vurulduğu yerde kızarıklık ve şişlik şeklinde görülebilmekte olup kısa sürmektedir. Ayrıca aşıdan 10 gün sonra da ateşlenme görülebilmekte ve bu da sadece 1 gün sürmektedir.

Anahtar kelimeler bebeklere yapılan aşılar, bebek aşıları, Hepatit B aşısı, bebek aşı takvimi, bir yaş aşısı, aşı yan etkileri

Anne Bebek 30 Ekim 2018 24