Erkekler Kadınlar
Bebeklerde Bağışıklık Sistemi

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi

Hava sıcaklıklarının düşmesi ve bulaşıcı hastalıkların da bu dönemde artış göstermesi, bebeklerin de rahatsızlanmasına neden olabiliyor. Bilindiği üzere, bağışıklık sistemi, vücudumuzun enfeksiyon ve toksik ajanlarla savaşmak üzere sahip olduğu son derece özel bir sistemdir. Bu sistemin temek görevi, bu zararlı organizmaların vücuda girmesini engellemek, vücuda girmesi halinde ise yayılmasını önlemektir.
Sağlıklı bir bağışıklık sistemi olan kişiler kendilerini iyi hissederler ve enerjilerini çok daha iyi bir şekilde kullanabilirler. Bebeklerde bağışıklık sistemi ise 1 – 3 yaş arasında oldukça güçsüzdür, çocuğun yaşamı boyunca bağışıklık sistemi de kendisiyle birlikte giderek güçlenir ve gelişir. Ergenlik dönemi, bağışıklık sisteminin en güçlü olduğu dönemdir. Bağışıklık sistemi güçlendiği dönemde, vücuda giren mikroplarla nasıl savaşması gerektiğini öğrenir ve bu öğrendiklerini hafızasında saklar.

Her insan oldukça sağlam olan ancak yeterli derecede gelişme göstermemiş bir bağışıklık sistemi ile dünyaya gelmektedir. Yaşam boyunca aktif olarak varlığını sürdüren tek antikor ise anne karnındayken plasenta yoluyla bebeğe geçen lg G antikorudur. Bu antikorun yaşam boyunca koruma özelliği vardır. Doğumdan sonra ise bebeğe anne sütü aracılığı ile geçen antikor lg A’dır. Bu antikor, virüslere karşı doğrudan koruma görevini üstlenmekte ve bebeğin hastalanmasının önüne geçmektedir. Bu nedenle bebeklerde bağışıklık sistemi oluşumu için mutlaka belirli bir süre anne sütü ile emzirmek oldukça önemlidir. Anne sütü ile beslenmeyen çocuklar, enfeksiyonlara karşı daha savunmasız oldukları için hastalanma riskleri de aynı oranda artmaktadır.

Bebekler sosyalleştikçe ve daha çok insanla karşılaşmaya başladıkça hastalanma ihtimalleri de bir o kadar artış göstermektedir. Böyle bir durumda da desteğe ihtiyacı olabilir. Bebeklerde bağışıklık sistemi için hem emziren annelerin hem de katı gıdaya geçmiş olan bebeklerin tükettiği besinler son derece önemlidir. Yağlı ve salçalı etlerden, aşırı şeker tüketiminden kaçınmak, özellikle emziren anneler için önemli bir detaydır. Şeker, akyuvarların bakteri tutma ve yok etme yeteneğini azalttığı için tüketilmemelidir. Aynı zamanda bol su içmek bağışıklık sistemini oluşturan mikroorganizmaların hareketlerini sürdürmelerini sağladığı için de önemlidir.

Bebeklerde bağışıklık sistemi güçlendirmek için C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerin tüketilmesi son derece önemlidir. Özellikle taze olarak tüketilen sebze ve meyveler C vitamini açısından son derece zengindir. Bebeğinizin bağışıklık sistemi kuvvetlendirmek için antioksidanları da unutmamak gerekiyor. Özellikle A, E vitaminleri, beta karoten, çinko ve selenyum gibi antioksidanlar, bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Bu nedenle antioksidan açısından zengin olan besinleri bol bol tüketmek ve bebeğiniz için de bu besinlerin ağırlıkta olduğu öğünler hazırlamanız gereklidir.

Bebeklerin, hastalıklarla savaşması için çok sayıda akyuvara ihtiyacı olduğu için protein tüketimine de dikkat etmeniz önemli. Akyuvarlar, proteinlerden elde edilmektedir. Et, tavuk ve balığın yanı sıra haftada en az 2 kez baklagil tüketilmelidir. Bakliyatlar B grubu vitaminleri, E vitamini ve mineraller açısından da zengin olduğu için bebeklerde bağışıklık sistemi açısından da oldukça önemlidir. Özellikle yumurta da kaliteli protein içeren bir besin olduğu için tüketilmelidir. Tüm bu saydıklarımızın dışında, probiyotikler, çinko, folik asit ve bol sıvı tüketimi de bebeklerde bağışıklık sistemi için son derece önemlidir.

Anne Bebek 31 Ekim 2018 21