Erkekler Kadınlar
Bebeklerde Katı Gıdaya Ne Zaman Başlanır

Bebeklerde Katı Gıdaya Ne Zaman Başlanır

Bebeklerde katı gıdaya başlama zamanı nedir?

Bebeklerin gelişme ve büyüme dönemlerinde en önemli besinin anne sütü olduğu bilinmekle birlikte özellikle belirli bir yaştan sonra farklı besinler ile de tanışmaları gerekmektedir. Zira anne sütünün yanı sıra dışarıdan alınacak birtakım ve vitamin ve mineral alımı ancak katı gıdaya başlama ile mümkün olmaktadır. Bu sebeple bebeklerde bu dönemin atlanmaması gerekmekte ve gerekli şartlar sağlandığında bebekler katı gıda ile beslenerek hem fiziksel hem de metabolizma gelişimleri sağlanmalıdır.
Aylık Bebek Beslenmesi Ve Katı Gıda Alımı
Anne sütünün yanı sıra belirli bir dönemden sonra bebeklerin sağlıklı bir gelişim sağlamaları açsısından mutlaka katı gıda alımına başlamaları gerekmektedir. Fakat annelerin öncelikle hangi besinleri verecekleri ya da 6-8 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır hakkında soruları olmakta olup genellikle verilen öneriler ise şu şekilde olmaktadır:
• Bebeklerin gelişimleri bakımında katı gıdaya hazır oldukları dönem genellikle 4 veya 6 aylık oldukları zamanı kapsamaktadır.
• Ayakta ya da oturur bir pozisyonda dik şekilde durabiliyorsa, kafasını dik tutabiliyorsa katı gıdaya geçme sinyalleri vermektedir.
• Katı gıda verilmeye çalışılması durumunda gıdayı yiyor ve geri çıkarmıyorsa da hazır olabilir.
• Yiyeceklere aşırı ilgi gösteriyor ve sürekli ağzına götürüyorsa yine bu durumda bebeğin katı gıda alımı uygunluğu hakkında göstergeler bulunmaktadır.
Ayrıca annelerin bebeklerini gözlemlediğinde sayılan nedenlerin yanı sıra diğer kişilerin yediklerine ilgisi olması ya da sürekli açlık halinde bulunması gibi farklı durumlar da varsa bebeklerin yavaştan katı gıdaya geçirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra ise başlangıç olarak şu öneriler verilebilmektedir:
• Öncelikle aşırı katı ya da aşırı büyük derecede lokmalar ve besinler verilmemelidir.
• Besinler verilirken yavaş davranılmalıdır.
• Ayrıca önceden alerji testi yaptırarak ya da bebeğin yiyeceğe tepkisi ile reaksiyonu saptanmalıdır.
• Çok tuzlu ya da çok şekerli besinler ise katı gıdaya geçiş için önerilmeyen unsurlardır. Bunun yanı sıra katı besinlerin ezdirilerek ya da suyu sıkılarak bebeğe verilmesi ise tavsiye edilmemekte olup küçük lokmalar şeklinde verilmesi önerilmektedir.

Bebek Yemekleri Olarak Ne Verilmeli?
Annelerin özellikle katı gıda verimi döneminde birçoğu hangi besinlerin verileceği konusunda bilgisi olmamakla birlikte bu aşamada bir doktordan bilgi alınması tavsiye edilmektedir. Fakat genellikle çoğu annenin bu dönemde bebek yemekleri olarak verdiği besinler:
• Tahıllar ve tahıl grubu içerisindekiler,
• Tamamen pişirilmiş, haşlama ya da püre şeklinde sebzeler,
• Elma ve narenciyeden bu dönemde kaçınılmalı,
• 6 aylık olduktan sonra ise çok iyi pişmiş ve küçük küçük doğranmış et de bu dönemde bebeklerde katı gıda olarak kullanılabilmektedir.

Bebek Ek Gıdası Olan Besinler
Özellikle anne sütünün alternatifi olarak bebek ek gıda sayılabilecek katı besinler; muz, yumuşak kekeler, küçük peynir lokmaları ya da tahıllı ekmek parçaları şeklinde sayılabilmekte olup besinler mutlaka iyi pişmiş veya küçük olmalıdır.

Anahtar kelimeler katı gıdaya başlama, aylık bebek beslenmesi, katı gıda alımı, katı gıdaya geçiş, bebek yemekleri, bebek ek gıda

Anne Bebek 28 Ekim 2018 53