Erkekler Kadınlar
Bebeklerde Sık Görülen Hastalıklar

Bebeklerde Sık Görülen Hastalıklar

Bebeklerde Görülen Hastalıklar Hangleridir?

Sağlıklı bir gebelik süreci ve normal doğum şartlarının yanı sıra anne ve babaların dikkat etmesi gereken önemli unsurlardan birisi de doğum sonrasında bebeklerin dış tehlikeler ve hastalıklardan korunmalarıdır. Bu dönemde bebeklerde görülen hastalıklar dikkate alınmalı ve bu hastalıklara karşı aşı dahil olmak üzere sağlık önlemleri alınmalıdır. Zira bebeklerin savunmasız bir bağışıklık sistemine sahip olduğu bu dönemde babalar ve anneler tarafından alınacak bu önlemler ayrıca bir öneme sahiptir.

Sık Görülen Bebek ve Çocuk Hastalıkları Nelerdir?

Belirli bir yaşa gelene kadara bebeklerde ve çocuklarda farklı dönemlerde aşıların koruyucu bir özelliği bulunmakla birlikte her ne kadar önlem alında da kalıtsal hastalıkların varlığı ve çevre faktörü de dikkate alındığında çocuk hastalıkları bakımından ortaya çıkan rahatsızlıklar genellikle şu şekilde görülmektedir:

 • Genetik olarak ortaya çıkan ve kalp bozukluğuna yol açan mavi çocuk hastalığı,
 • Bulaşıcı olarak bir başkasından bebeğe bulaştırılan kızamık, kabakulak ya da suçiçeği gibi hastalıklar,
 • Yine bulaşıcı bir hastalık olan fakat ciddi sonuçları bulunan boğmaca,
 • Beyin zarı iltihaplanması olarak bilinen menenjit,
 • Soğuk algınlıkları, grip ve nezle gibi hastalıklar,
 • Doğuştan, kalıtsal olarak geçen hepatit virüsü,
 • Ağız yolu ile bulaşan çocuk felci hastalığı özellikle bebeklerde yüksek ateş şeklinde ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinmektedir.

Ayrıca anne ve babaların bu hastalıkların en başında, hastalığı erken teşhis ederek bebeklerin hayatında oldukça önemli olan hastalığın seyrine etki etmeleri mümkündür. Belirtilerin varlığından şüphelenmeleri akabinde doktora gidilerek kontrol ettirilmesi mutlaka gereklidir. Buna göre bazı hastalıklara ait belirtiler şu şekildedir:

 • Kızıl ve kızamıkçık gibi hastalıklarda hafif ateş ve halsizlik halleri görülmesi,
 • Kabakulakta çene altı ve bölgesinde şişlik ve yumru şeklinde oluşumların hissedilmesi,
 • Boğmacada nezle ve soğuk algınlığı belirtilerini takiben bebeklerde öksürük görülmesi,
 • Menenjitte ise kusma ve havale gibi ciddi belirtilerin ortaya çıkması,
 • Suçiçeği için ise halsizlik ile birlikte deride açık renkte sivilce benzeri oluşumlar ve döküntüler görülmesi şeklinde belirtiler ortaya çıkmakta olup belirtilerden birkaçının görülmesi durumunda mutlaka bir doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Bebek Egzaması Nedir?

Bebeklerde sıklıkla görülen ve sadece bebekleri değil her yaştan insanı etkileyen bir hastalık olan egzamanın bebeklerde görülesi durumunda genellikle 2 ya da 3 aylık bebeklerde veya katı gıda ile beslenen bebeklerde görülmekle birlikte bebek egzaması, kaşıntı ve pullu deri yapısının oluşmaya başlaması ile önceden belirlenebilmektedir. Çoğu zaman bu hastalık kendiliğinden iyileşse de mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde Ateş Sınırı Ölçüleri

Bebeklik döneminde birçok hastalığın belirtisi olan ateş ve yüksek ateş durumunda anne ve babalar hangi durumlar endişelenmeleri gerektiğini ateş sınırı ile belirlemektedir. Buna göre bebeklerde ateş sınırı olarak makattan ölçümde 37,8 ile 38 derece arası normal kabul edilmekte olup koltuk altı değeri ise 37’dir.

Anahtar kelimeler bebeklerde görülen hastalıklar, çocuk hastalıkları, bebeklerde yüksek ateş, bebeklerde öksürük, bebek egzaması, bebeklerde ateş sınırı, kaşıntı

Anne Bebek 25 Ekim 2018 33