Erkekler Kadınlar
Bebeklerde Zatürre

Bebeklerde Zatürre

Zatürre nedir?
Zatürre (pnömoni) akciğerlerin iltihabıdır. Bu hastalıkta solunum güçlüğüne yol açar. Küçük çocuklarda hemen her zaman, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar sırasında enfeksiyonun üst solunum yollarından aşağılara, akciğerlere yayılmasına bağlıdır; bakterilerden değil, daha çok virüslerden kaynaklanır. Kimi zaman zatürreenin asıl nedeni akciğerlere kaçıp burada küçük bir enfeksiyon oluşturan yiyecek kırıntılarıdır.
Zatürre en çok bir yaşın altındaki bebeklerde görülür. Çoğu zaman, yaklaşık bir haftada bütünüyle geçer.

Zatürre Belirtileri
– Hasta çocuğun genel durumunda kötüleşme
– Ateş yükselmesi
– Kuru öksürük
– Hızlı soluk alıp verme
– Güç ve hırıltılı solunum

Zatürre Belirtileri Varsa Ne Yapmalıyım?

– Solunumu kolaylaştırmak için çocuğun yatağına fazladan yastık koyarak başını destekleyin. Bebeklerde yastığı şiltenin altına yerleştirin.
– Çocuğunuzun ateşini ölçün, yüksekse düşürmek için önerilen dozda parasetamol şurubu verin yada vücudunu ıslak süngerle silin.
– Özellikle ateşi varsa çocuğunuzu bol bol sıvı içmeye özendirin. Soğuk içecekler ve sıvı yada yarı sıvı yiyecekler verin.

Zatürre Tedavisi
Çocuğunuzun veya bebeğinizin zatürre olabileceğini düşünüyorsanız, hiç vakit kaybetmeden acilen aile hekiminize gitmelisiniz. Doktor, çocuğunuza nasıl bir tedavi uygulayacağınızı anlatacaktır. Enfeksiyon bakterilere bağlıysa antibiyotik verecektir. Hastalık ağır geçiyorsa çocuğunuzu hastaneye yatırabilir.

Anne Bebek 06 Kasım 2018 22