Erkekler Kadınlar
Doğum Sonrası Kilo Vermenin Yolları

Doğum Sonrası Kilo Vermenin Yolları

Gebelik döneminden sonra alınan kilolar

Kadınların doğumun ardından en çok düşündükleri, gebelik döneminde almış oldukları hızlı ve sağlıklı bir şekilde nasıl verebilecekleridir. Hamilelik sonrası kilolardan kurtulmak her ne kadar zor gibi görünse de sağlıklı ve düzenli beslenme bunun yanında da düzenli egzersizler ile kâbusunuz haline dönüşen fazla kilolarınızdan kısa süre içerisinde sağlıklı bir şekilde verebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bebeğinizi düzenli bir şekilde emzirdiğinizde de gebeliğiniz süresince almış olduğunuz fazla kilolarınızı verdiğinizi göreceksiniz. Doğumun ardından hamilelik esnasında almış olduğunuz kilolarınızdan kurtulmak adına bilinçsizce yapılan diyetler hem sağlıksız kilo vermenize neden olacaktır hem de anne sütünün verimini yüksek oranda etkileyecek ve verimini düşürecektir. Bu nedenle uygulayacağınız diyetlerin süt veriminizi etkilemeyecek türden olmasına özen göstermelisiniz.

Kilo Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Kilo vermek için ilk olarak hamur işleri olarak adlandırılan börek, kek gibi besinlerden uzak durmalısınız. Bu besinler anne sütü için de fayda sağlamadığı gibi size kilo olarak dönmeye de devam edecektir. Pek çok annenin sorunu tatlı, çikolata gibi cezbedici ve karşı koyması oldukça güç besinlerdir. Oysa ki bunlardan tamamen vazgeçmeniz gerekmiyor. Sadece aşırıya kaçmamak şartı ile hafta da bir ya da iki kez bir porsiyon tüketmeniz yeterlidir.

Diğer bir hususta geceleri bebeklerini emzirmeye kalkan annelerin gece beslenmeleridir. Gece yapılan beslenmeler kilo olarak geri dönmektedir. Çünkü vücut uyku sırasında tüketilenleri sindirme ve eritme faaliyetlerini yarı yarıya duraklatmaktadır. Bu nedenle gece beslenmelerine son verilmesi kilo almamak ve alınan kiloların verilmesi için büyük bir adımdır. Sebze ağırlıklı olarak beslenme ve sebzelerin daha çok haşlama ya da buharda pişirme yöntemi ile pişirilmesi hem besin değerlerini kaybetmemeleri hem de tok tutmalarından dolayı önemlidir.

Gebelikten Sonra Neler Yememeliyiz. 

Gün içerisinde cips, kuruyemiş gibi yağlı ve daha çok kalori içermekte olan besinlerin yerine meyve, salatalık, havuç tüketilmesi alınan kiloların sağlıklı bir şekilde verilmesine yardımcı olacaktır. Kiloların verilmesinde bir diğer önemli nokta da su tüketimidir. Günde ortalama 2 litre su tüketilmesi hem hücrelerin yenilenmesini sağlayacaktır hem de metabolizmanın daha hızlı çalışmasını destekleyerek yağ yakımını hızlandıracaktır.

Kadınlar 01 Kasım 2018 32