Erkekler Kadınlar
Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme Döneminde Beslenme

Her anne bebeklerini sağlıklı olarak kucağına almak ister. Gebelik döneminde anne karnında ki bebeklerinin gelişimi için büyük özen ve özveri gösteren anneler aynı özen ve özveriyi yine emzirme döneminde de göstermeye devam ederler. Bebeklerin sağlıklı olması ve hastalıklara karşı dirençli bir metabolizmaya sahip olması için ilk 6 ay anne sütü çok önemlidir.
Anne Sütünün Önemi
Anne sütü ile beslenen bebekler aslında annelerinin yedikleri ile de beslenmektedirler. Annelerin gün içerisinde tüketmiş oldukları gıdaların yararlı olan vitamin ve mineralleri ile demir, fosfor ve kalsiyum gibi elementler anne sütüne geçer ve anne sütünden de bebeğe aktarılarak gelişimine direkt olarak etki eder.
Yine annenin tüketmiş olduğu gazlı içecekler, alkollü içecekler, çay ile kafeinli içecekler ve aşırı yağlı yiyecekler yolu ile de bebeğe zararlı maddelerin aktarılması sağlanmaktadır. Bu nedenle gebelik döneminde uzak durulması gereken bu gıdalardan emzirme döneminde de uzak durulması büyük önem taşımaktadır
Emzirme döneminde annelerin dikkat etmesi gereken en önemli husus bebeği rahatsız etmesi muhtemel gıda maddelerinin tüketiminden kaçınmalarıdır. Bazı besinler anne sütünü arttırır görüşü ile sıklıkla tüketilmekte ancak bu durumda da bebekleri rahatsız eden gaz oluşumu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Kuru bakliyatlar, yağlı yiyecekler, gazlı içecekler bebekleri rahatsız eden gaz oluşumuna neden olduğu için tüketilmesi pek önerilmemektedir.

Beslenirken Nelere dikkat Etmeliyiz
Bol sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmesi öncelikli olup aynı zamanda da balık tüketimi de bir o kadar önemlidir. Balıkların buğulama ya da fırında az yağlı olarak pişirilmesine özen gösterilmelidir. Yine kalsiyum içeriği bakımından zengin olan süt, peynir ve yoğurt tüketimi de asla ihmal edilmemelidir. Yoğurdu evde yapabiliyorsanız bu çok daha iyi bir seçenek olacaktır. Kahvaltı emziren anneler için en önemli öğündür. Bu öğünde yumurta, peynir, pekmez ya da reçel, köy tereyağı ile zeytin ihmal edilmemelidir.

Ara Öğünlerde Meyvelere Dikkat!
Öğlen öğününde ise etli sebze yemekleri, cacık, fazla şekerli olmayan komposto ile bir dilim ekmek tüketilebilir. Ara öğünlerde ise mevsim meyveleri tercih edilmelidir. Akşam öğününde çorba (tarhana, yayla, sebze ya da tavuk, domates çorbası vb.), et, balık ya da tavuk yemekleri ile bir porsiyon meyve, ara öğünde ise bir bardak süt örnek beslenme tablosudur.

Anne Bebek 31 Ekim 2018 23