Erkekler Kadınlar
Emzik Kullanımı

Emzik Kullanımı

Özellikle yeni doğan ve belirli bir yaşı alan bebeklerde en önemli besin kaynağı anne sütü olmakla birlikte, gelişimlerini tamamlayarak sağlıklı bir büyüme süreci geçirmelerinde en önemli unsur aynı zamanda annenin emzirme davranışının doğru olması ve bu süreç boyunca sağlıklı besinler tüketmesi ile gerçekleşmektedir. Bu sebeple özellikle yaş tamamlayıncaya kadarki dönemde özellikle doğru emzirmenin bebek için katkıları oldukça önemli sayılmaktadır. Aynı zamanda bu süreçte kötü alışkanlıklardan vazgeçilmesi ve dengeli ve sağlıklı beslenilmesi anneler için tavsiye edilmektedir.

Anneler İçin Emzirme Dönemi Tavsiyeleri
Yeni anne olmuş ya da anneliği bir kez daha yaşayanlar için bebeklerinin gelişiminde alınacak önlemler ve izlenecek yol haritası oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle bebeklerin belirli bir yaşa kadar anne sütü ile beslendiği göz önüne alındığında anneler için emzirme dönemi ayrı bir özen gerektirmektedir. Bu dönemde genel olarak annelere şu tavsiyeler verilebilmektedir:
• Özellikle yeni doğumdan sonraki bir haftalık süreçte anne sütünün içerisinde kolostrum denilen şekilde gelmesi, bebeğin gelişiminde çok etkili olan proteince zengin ve yararlı içerikleri barındırması bakımında önem taşımakta olup annelerin bu günlerde bebeklerini emzirmesinde önem vardır.
• Katısının daha fazla olması sebebiyle ilk 12 gün sık sık emzirilmelidir.
• Annelerin emzirirken özellikle stresli olmamasında yarar vardır.
• Emzirmenin doğru pozisyonda yapılması önem taşımakla birlikte doğru pozisyonlar doktor ya da uzmanlarca belirtilen şekilde olmalıdır.
• Doğumun ilk günlerinde emzirmenin bebek istedikçe yapılması gerekmekte olup bu süreçte emzirme yastığı gibi alternatifler doktor önerisi ile kullanılabilir.
Annenin ayrıca bu dönemde yedikleri ve içtiklerine özen göstermesi gerekmektedir. Süt arttırıcı besinleri tüketerek zararlı alışkanlıklardan kaçınması bebeğin gelişiminde olumlu etkiye sahiptir. Bu sebeple:
• Tahıllı ekmek grubu ile lifli karbonhidratlar,
• Dereotu, maydanoz gibi yeşillikler,
• Kimyon, susam gibi baharatlar,
• Özellikle yaklaşık 2,5 litre su alımının yanı sıra rezene çayı gibi sakinleştirici ve süt arttırıcı bitki çayları da bu dönemde annelerin tüketebileceği sağlıklı süt yapan besinler arasında yer almaktadır.
bebek emzikleri
Bebek Emzikleri ve Biberon Kullanımı
Bebeklerin belirli bir yaştan sonra emzik kullanımına yönlendirilmesi yapılmakta olup bu kullanımın doğru gerçekleştirilmediği taktirde zararlı yanları da bulunmaktadır. Özellikle birinci aydan sonra gerçekleştirilen emik kullanımının 2 yaşına gelmeden bıraktırılması gerekmektedir. Bu yaştan sonraki bebek emzikleri kullanımı çocuklarda kulak ve burun hastalıklarına yakalanma riskinin artışı olarak geri dönmektedir. Ayrıca emziğin üretim yeri, malzemesi ve boyutu da bebeğin sağlığını tehdit etmeyecek şekilde tercih edilmelidir.
Emzik Çeşitleri Ve Seçimi
En geç 2 yalına kadar bırakılması gereken emzik kullanımında, bebeklerin gelişimine göre farklı emzik çeşitleri kullanılmaktadır. Ayrıca damaksız emzik çeşitleri anne memesine benzer bir şekilde olduğundan çoğunlukla tercih edilmekle birlikte belirli bir yaştan sonra bu şekildeki emzik kullanımında vazgeçilmesi önerilmektedir.

Anahtar kelimeler emzirme, emzirme dönemi, emzirme yastığı, süt yapan besinler, bebek emzikleri, emzik çeşitleri

Anne Bebek 27 Ekim 2018 31