Erkekler Kadınlar
Ergenlik Dönemi Gelişimi

Ergenlik Dönemi Gelişimi

Ergenlik Dönemi Nedir?
Bebeğinizde ki inanılmaz hızlı değişimin 12-13 yıl sonraki halidir. Çocukluk döneminin ılımlı, tatlı ve şekerliği yerini alan zor bir değişimdir. Kişinin kimlik, kişilik oluşturmaya başladığı ve aileden bağımsız olma düşüncesinin kazanıldığı dönemdir. Kızlarda 10-13, erkeklerde 13-15 yaşlarında ergenlik başlar. 20 ila 24 yaşa kadar devam eder. Genel olarak ergenliğin başlangıcının biyolojik değişikliklerin ortaya çıktığı puberteye (cinsel gelişim) bağlanması konusunda bir görüş birliği varsa da bitiş zamanının net olarak belirlenmesinde güçlükler vardır. Bitiş zamanı için erişkinlikte yani yetişkinlikte gereken rollerin, görevlerin sorumluluğun alınması ve bu konuda çalışılmasını söyleyebiliriz.

Ergenlik başlangıç ve bitiş sürelerinin belirlenmesinde olduğu kadar normal ve anormalliğin belirlenmesinde de güçlük çekilen bir dönemdir. Sizler anne baba olarak bu kadar çok sorunlara boğuşan çocuğunuzla başa çıkmak mı istersiniz, yardımcı ve destek olmak mı? Anne babalık dünyanın en zor görevlerinden biri olduğu gibi ergenlik dönemindeki genci yönlendirebilmek yardımcı olabilmek de o derece zordur.

Ergenliği Yakından Tanıyalım
Ergenliğin puberteyle yani cinsel uyanış ve değişimle başladığını söylemiştik. Bu değişim gençleri baskı altına alırken iç denge alt üst olur. Aynı anda gencin hem fiziksel değişimlere uyum sağlayıp, ruhsal olgunlaşmayı başarması oldukça zor bir deneyimdir. Tepkilerindeki değişkenlik, davranışlarındaki tutarsızlık, bir gülüp bir sinirlenmesi hep yeni bir denge kurmaya yöneliktir. Tıpkı yeni araba kullanmaya çalışan biri gibi sağa sola gider, kaldırıma çıkar, ani frenler yapar. Bu coşku, kaygı, değişkenlik normal sayılırken aslında bizim delikanlılık kelimesinin nerden geldiği de iyice anlaşılır.

ergenlik döneminde genç kızlar

Anne babadan farklı olmak arzusu vardır, ama kim olacağı konusu onu oldukça zorlar. Arkadaşlarıyla olmak, sır paylaşmak, fısıldaşmak zamanının çok büyük bir bölümünü alır. Gizlilik ve özel hayatı çok önemlidir. Günlük tutmak, yazılar yazmak, şiir denemeleri yaygındır. Odasına izinsiz girilmesi, eşyalarının kullanılması, çantasının karıştırılması kişiliğine hakaret sayılır. Hayran olduğu ünlüler onun için fanatiktik derecesinde değerli olabilirler. Öte yandan anne ve baba hiçbirşey bilmeyen, yaşlı, eskimiş düşünceli, gereksiz kişilerdir. Ama onlardan ayrılıp, bağımsızlık kazanmak da o derece zordur.

Bir grubun üyesi olmak, beğenilmek önemli hedeflerdendir. Grupta kalabilmek için uygunsuz davranışlar yapabilir. Kendisiyle çok uğraşır; sivilceleri, masturbasyonları, yeni büyüyen memeleri, menstrüel önemleri, kıllanma düzeyi ile uğraşır. Bunları kabullenmek, anlamlandırmak ve barışmak biraz zaman alır.

Sağlık 31 Ekim 2018 27