Erkekler Kadınlar
Gebelik Döneminde Beslenme

Gebelik Döneminde Beslenme

Hamilelik bir annenin bebeğinin gelişimi için özellikle dikkat etmesi gereken birtakım hususları içermekte olup bu dönemde annelerin başta yeme ve içmelerine dikkat etmeleri gerekmekte ve spor ve çeşitli aktiviteler ile de sağlıklı beslenmeyi desteklemeleri gerekmektedir. Ayrıca gebelikte beslenme tavsiyeleri gibi doktorların farklı önerilerine de mutlaka uyum sağlamaları gerekmektedir. Zira bebeğin bu dönemdeki gelişimi büyük çoğunlukla annenin beslenme ve alışkanlıklarında geçmektedir. Bu sebeple de annelerin bu hususa dikkat etmeleri ayrıca önemlidir.

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Anne adaylarının hamilelik süresi boyunca dikkat etmesi, sakınması ve uyması gereken hususlar olmakla birlikte bu hususlara yönelik önerilere de kulak vermeleri tavsiye edilmektedir. Özellikle hamilelik döneminde beslenme için yapılan birçok değerlendirme anne adaylarının hem kendileri hem de bebeklerinin sağlıklı ve normal bir gelişim sağlaması için gerekli unsurları içermektedir. Bu önerileri şu şekilde sırlamak mümkündür:
• Sadece beyaz ekmek değil daha çok tahıllı ve lifli karbonhidrat, gıda alımı oldukça önemli bir yere sahiptir.
• Özellikle soğuk havalarda direnç kazanmak adına C vitamini içeren besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.
• Tavuk, balık ve kırmızı et tüketimine önem verilmeli ve haftanın belirli günlerinde bu besinler mutlaka tüketilmelidir.
• Ayrıca süt ve süt ürünlerinin tüketimi unutulmamalı, bebeğin kemik gelişimine etki etmesi düşünüldüğünde özellikle belirli miktarlarda bu ürünler tüketilmelidir.
• Son olarak ise anne adayı bu dönemde kilo verme ve diyet gibi unsurlardan mutlaka kaçınmalı ve sağlıklı bir beslenme düzeni takip etmelidir.
Besinler üzerinden örnek verilmesi gerekirse sayılacak olan yiyecekler genel bir çıkarım içermekte olup annenin alerjisi olması ya da doktorun uzak durması gerektiğini söylemesi durumunda bu besinlerin tüketimi ona göre ayarlanmalıdır.
• Süt ürünleri açsısından yarım ya da az yağlı süt ile lor peyniri gibi besinler,
• C vitamini açısından zengin olan, mandalina, portakal gibi narenciyenin yanı sıra domates ve çilek gibi besin tavsiyesi,
• Proteince zengin balık, mercimek, yumurta ve et gibi besinler,
• Ispanak, ton balığı gibi demir bakımında zengin besinler,
• Folik asit alımı için ise yer fıstığı anne adaylarına tavsiye edilebilir.

gebelikte beslenme

Hamilelikte Uzak Durulması Gerekenler
Beslenme, spor yapma ve stresten uzak durma gibi unsurların yanı sıra anne adaylarının özellikle dikkat etmesi ve bebeğin gelişimini etkileyecek faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler hamilelikte uzak durulması gerekenler olarak aşırı kafein tüketimi, içki, sigara, gazlı ve aşırı şekerli yiyecekler ile uykusuzluk ve çeşitli hastalıklar olarak sayılabilmekte olup here biri bebek gelişiminde olmuşuz etkiye sahiptir.

Gebelikte Beslenme Hususları
Anne adaylarının sadece ana öğünlerle beslenmemesi sık sık ara öğün tüketmeleri, sıvı alımına dikkat etmeleri, diyet ya da kilo kaybı yaratacak besinlerden ve aktivitelerden uzak durmaları özellikle gebelikte beslenme açısından oldukça önemli sayılmaktadır.

Anahtar kelimeler gebelikte beslenme tavsiyeleri, hamilelik döneminde beslenme, kilo verme, besin tavsiyesi, hamilelikte uzak durulması gerekenler, gebelikte beslenme

Hamilelik 27 Ekim 2018 47