Erkekler Kadınlar
Göğüslerde Sarkmanın Nedenleri

Göğüslerde Sarkmanın Nedenleri

Hamilelik, kilo alıp verme, emzirme; tüm bu sayılan durumlar göğüslerin şekillerinde değişiklik olmasına neden olan faktörlerdir.

Cilde sıkılık veren kolajen ve elastin, hamilelik ve hızlı kilo alıp verme döneminde vücutta azalır. Bu da göğüslerin şeklinin korunmasını önler. Tabi bu durumda göğüslerde elastikiyet kaybı ve sarkma da kaçınılmazdır. Tabi yer çekiminin etkisini göz ardı etmemek gerekiyor. Bu durumların yanı sıra bireyin genetik yapısı da göğüslerin şeklinde oldukça etkili olmaktadır. Annesinin göğüsleri sarkık olan kız bireylerinin de hiçbir dış etki ya da hamilelik, emzirme gibi durumlardan etkilenmemesi halinde de sarkık göğüsler olabilir. Ayrıca sütyen kullanmanın da göğüsleri dik tutmada önemli bir etkisi bulunmaktadır. Sütyen kullanmayan bireylerde göğüs sarkmaları görülebilir.

Siz yaş aldıkça göğüsleriniz de zamanla sarkacaktır. Göğüslerin bu kadar etkilendiği diğer bir faktör de kilo alıp vermektir; ki bu belki de en etkili faktör denilebilir. Siz devamlı olarak kilo alıp verdiğinizde, göğüslerinizin sıkı kalmasını sağlayan kolajen ve elastin miktarı da azalmaktadır. Göğüslerinizin her zaman sıkı ve gergin olmasını istiyorsanız, o zaman mutlaka sağlıklı bir beslenme programı uygulayarak kilo vermelisiniz.

Çünkü kilo alıp verme döneminden en çok etkilenen yine göğüsleriniz olacaktır. Kilo aldığınızda, vücudunuzdaki yağlar feminen bölgelere doğru ilerlemektedir. Bu durumda da ilk akla gelen yine göğüsler oluyor. Siz hafifledikçe de göğüsleriniz de hafifler. Bu nedenle, eğer fazla kilo verdiyseniz, göğüs sarkmalarını önlemek için ya da mevcut göğüs sarkmaları için uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz.

Çatlaklar ve sarkmalar, kolajen ve cilt elastin liflerinin zorlanmasıyla ortaya çıktığı için çeşitli cilt bakımı ürünleriyle sıkılaşmasını sağlayarak sarkma ve çatlama etkilerini geciktirebilirsiniz.

Güzellik 02 Kasım 2018 32