Erkekler Kadınlar
Güzel Bir Cilde Sahip Olmak İçin

Güzel Bir Cilde Sahip Olmak İçin

İstisnasız olarak her kadın tamamen pürüzsüz, sivilceleri olmayan, sağlıklı, selülitsiz ve sıkı bir vücut ister. Aslında tüm bu saydıklarımızı elde etmeleri pek de zor değil. Kadınlara istedikleri cildi alabilmeleri için 10 püf noktaya değineceğiz.
• Düzenli uyku sistemi
• Bol miktarda C vitamini tüketimi
• Yapılabildiği kadar cilt masajı
• Güneşten korunma
• Çıkan sivilcelerin patlatılmaması
• Siyah noktaların temizlenmesi
• Çikolata tüketilmesi
• Bol bol miktarda su tüketilmesi
• Düzenli olarak egzersiz yapılması
• Cinsel hayatın düzene sokulması

Bildiğimiz üzere cilt hücreleri her gece kendisini yeniler. Bu yenilenmenin büyük bir çoğunluğu uyku halindeyken olmaktadır. Bu her birey için geçerlidir. Geç vakitlere kadar ayakta kalmak hem metabolizmayı yormaktadır hem de cildimizi yormaktadır. Bu yorgunluğun atılabilmesi ve hücrelerimizin yenilenebilmesi için günde en az 7 saat uyumamız gerekmektedir.

Bol miktarda C vitamini içeren limon, portakal, mandalina, greyfurt gibi besinlerin tüketilmesi cildi besleyecektir. Ayrıca cildimizde temizlenmeyi de sağlayacaktır.

Masaj en önemli yollarımızdan bir tanesidir. Yatmadan yarım saat kadar önce cildinize masaj yapmanız kan dolaşımını hızlandırarak cildimizin parlaklaşmasını sağlar.

Güneş girmeyen eve doktor girer diye bir laf vardır. Bu tabi ki doğrudur fakat güneş ışınlarının yararlı etkileri kadar zararlı etkileri de bulunmaktadır. Çok fazla güneş ışığına maruz kalırsak ve cildimizde lekelenme olursa bu lekeler cildimizde kalıcı olabilir.

En büyük hatalardan bir tanesi de çıkan sivilcelerin hemen patlatılması. Bunun yapılmaması gerekmektedir. Çünkü sivilcelerin sıkılması cilde zarar vermekle beraber iz de bırakmaktadır.

Siyah noktalar vücudumuzun hemen hemen her yerinde çıkabilmektedir. Bu siyah noktalar güzelliğimize gölge düşürüyor ve ayrıca sivilcelerin çıkmasına da neden oluyor. Bu yüzden siyah noktaların sivilceye dönüşmeden temizlenmesi gerekmektedir. Cildimizin sağlıklı ve pürüzsüz olması gerekmektedir.

Bir çok yerde çikolatanın zararlı olduğu söylenmektedir. Hatta halk arasında çikolatanın kilo yaptığı ve cilde zarar verdiği söylenmekte. Bilinenin aksine her gün bir parça bitter çikolata tüketmek cildin genç kalmasına yardımcı olmaktadır. Çünkü bitter çikolatada antioksidan özelliği bulunmaktadır. Kakao miktarının çok olduğu çikolataları tüketmenizi öneririz.

Su içmek şüphesiz ki sağlığımızın her alanında bizi olumlu olarak etkilemektedir. Günde 2 litreye yakın su tüketmek her doktor tarafından tavsiye edilmektedir. Her zaman yanınızda bir su şişesi bulundurmak su içme alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle yaz mevsiminde suya daha da çok ihtiyacımız bulunduğu için yaz aylarında su içmeyi ihmal etmememiz gerekmektedir.

Egzersiz yapmak ise cildimizi sıkılaştırmak, formda kalmak ve cildimizin parlak görünmesi için çok önemlidir. Her gün düzenli olarak 15-20 dakika spor yapmak bile bize çok şey katacaktır. En kötü ihtimalle yürüyüş yapılmalı, yukarı katlarda yaşanılıyorsa asansör yerine merdiven kullanılmalıdır.

Yapılan bir çok araştırmanın sonucuna göre seks hayatı düzenli olan insanların düzensiz olanlara göre cildinin daha sağlıklı olduğu görülmüştür. Seks sırasında endorfin hormonu salgılanmaktadır. Endorfin hormonu ise cilde çok büyük fayda sağlamaktadır.

Güzellik 02 Kasım 2018 46