Erkekler Kadınlar
Hamilelik Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk kez anne olacaklar ya da yeniden anneliği tatmaya hazırlananların hamilelik heyecanı hep olmakla birlikte, özellikle bu dönemde sakınılması ve uzak durulması gereken ya da yapılması tavsiye edilen birtakım öneriler anne adaylarının aklının bir köşesinde yer almalıdır. Bu unsurlar hamile annelere tavsiyeler şeklinde olmakla birlikte uzak durulması gereken aktiviteler, yenilmesi gereken besinler gibi farklı önerileri kapsamakta olup sağlıklı bir hamilelik süreci için gerekenleri de içermektedir. Bu sebeple her anne adayının en azından öneriler dikkat etmesi tavsiye edilmektedir.

Hamilelik Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileliğin ilk haftalarında doğuma kadar geçen süreçte anne adaylarının dikkat etmesi gereken uyarılar doktorlar tarafından söylenmekle birlikte birtakım davranışlar ise genel kabul görmüş olarak anne adaylarının dikkatine sunulmaktadır. Özellikle hamilelik takibi yapılırken her haftalar itibari ile görülebilen değişikler şu şekildedir:

 • Özellikle hamileliğin ilk başlarında anne adaylarında huzursuzluk ve mutsuzluk halleri görülebilmekte olup bunların nedeni olarak genellikle hormonların değişimidir.
 • Hamileliği yaklaşık 14 hafta sonra ise karın şişmeye başlar ve iştah artması görülebilmektedir.
 • Ayrıca 14 ile 28 haftalar arasında bebeğin tekmelerinin duyulma olasılığı oldukça yüksektir.

Bu gibi durumlar hamilelik süresince anne adayının karşılaşabileceği hamileliğin ilk belirtileri arasında yer almakta olup genellikle doktor kontrolünde bebeğe ait daha fazla bilgi öğrenilebilmektedir. Bunun yanı sıra bu süreç boyunca anne adaylarına tavsiyeler ise şu şekilde olmaktadır:

 • Sağlıklı ve sorunsuz bir hamilelik dönemi için anne adayları hem psikolojik hem de fiziksel sağlıklarına dikkat etmelidir.
 • Beslenme ve spor anne adaylarının vazgeçilmez huşuları olmalıdır.
 • Özellikle evde çok yorulmamaya özen göstermeli ve aşırı stresten uzak durulmalıdır.
 • Spor yapılmalı fakat anne adayı kendini çok fazla yormamalıdır. Zira bebek gelişimi için de bu çok önemlidir.
 • Soğuk havalarda ekstra özen gösterilmeli ve mümkünse mecbur kalınmadıkça dışarıda çok vakit geçirilmemelidir.
 • Doktor tavsiyelerine mutlaka uyulmalı ve zamanında kontrollere gidilmelidir.
 • Bilinmedik ilaç kullanımı, diyet ve kilo kaybettirici aktivitelerden uzak durulmalı bunun yanı sıra alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkların kullanımı bu dönemde bırakılmalıdır.

Hamilelikte Beslenme Önerileri

Hamilelikte sağlıklı bir süreç geçirmek isteyene anne adayları spor yaparak bu sürece katkı sağlamakta olup aynı zamanda farklı besin ve takviyeler ile de aynı zamanda bu süreci güçlendirmektedir. Bunun için genellikle hamilelikte beslenme öneriler için:

 • Yulaf ve tahıl grubu yiyecekleri tüketmek,
 • Elma ve yoğurt gibi hem vitamince hem de probiyotik açısından zengin besinler yemek,
 • Avokado gibi enerji veren besinler tavsiye edilmektedir.

Hamile Kadın İçin Diğer Besinler

Gebelik boyunca farklı besinler tüketilmekte olup protein, vitamin ve mineralce zengin besinlerden olan süt ve süt ürünleri, doğal şeker deposu meyveler ve tahıllı ekmekler ile protein kaynağı et gurubundan besinler hamile kadın için oldukça önemlidir.

Anahtar kelimeler hamile annelere tavsiyeler, hamilelik takibi, hamileliğin ilk belirtileri, bebek gelişimi, hamilelikte beslenme, hamile kadın

Hamilelik 27 Ekim 2018 65