Erkekler Kadınlar
Hamilelik Döneminde Cilt Bakımı

Hamilelik Döneminde Cilt Bakımı

Anne adaylarının en çok endişelendikleri noktalardan birisi de vücutlarının gebelik döneminde yıpranması, çatlakların oluşması, sarkmasıdır. Tüm bunlar anne adaylarını korkutan değişimlerdir. Ancak bu tür değişimlerin ve oluşabilecek olumsuzlukların öne geçmek günümüz ürünleri ve doğal bitki esans ile günlük bakımlarla mümkün olabilmektedir. Her kadının vücudunun, cildinin farklı gereksinimleri vardır.

Vücut ve Cilt Tipine göre bakım

Cilt tipine uygun bakımlar yapılarak sarkmaların, çatlakların ve yıpranmaların önüne geçmek mümkündür. Bunun yanı sıra dengeli ve düzenli beslenme ile bol su tüketimi cildin kendisini yenilemesi ve esnekliğini kaybetmemesi açısından büyük önem taşımaktadır. Su cildin kendisini korumasını, hücrelerin kendisini yenilemesini sağlamaktadır.

Her cilt tipinin değişik ihtiyaçları bulunmaktadır. Yağlı, kuru, karma cilt tiplerine sahip kişilerin ilk olarak cilt tipini bilmesi gerekmektedir. Kuru ve çok kuru cilt tipine sahip kişilerin özellikle yağlı bakım ürünlerini tercih etmeleri çatlakların oluşmasını önleyecektir. Hamilelik döneminde çatlaklar sıklıkla karın ve basen bölgeleri ile göğüs bölgesinde görülmektedir. Bunun nedeni cildin susuz kalması ve cildin hamileliğe bağlı olarak gerilmesidir.

Cildin Susuzluğa karşı önemi

Cildin susuzluğunun önüne geçmek için ilk olarak gün içerisinde en az 2 litre su tüketilmelidir. Yine cildin gün içerisinde kaybettiği nemi kazanması için nemlendiriciler ve özel olarak üretilen çatlak önleyici kremler kullanılabilir. Ancak bitkisel ürünler cilde eş Ph değerine sahip olması ve alerjik yapısı olmaması sebebi ile tercih edilebilir. Susam yağı, kakao yağı ile zeytinyağı ve avokado yağı, kuşburnu yağı çatlakların oluşumunu önlemek amacı ile kullanılabilecek bitkisel ürünlerdir. Bu ürünleri hem karın hem de basen bölgelerine ayrıca göğüs bölgesine uygulanarak cildin gerilerek çatlamasının önüne geçebilirsiniz.

Vücudunuzun hava alması ve kirlerden arındırılması amacı ile kimyasal içeriğe sahip olmayan peelingler ile arındırma yapılarak cilt ölü hücrelerden temizlenerek hava alması ve sarkmasının, yıpranmasının önüne geçilebilir. Çatlakların oluşmasının ardından ortadan kaldırılması neredeyse imkânsız gibidir. Bu nedenle çatlakların oluşmasının önlenmesi daha da önem kazanmaktadır. Eğer cildinizin özel bir durumu var ise bir cildiye doktoruna mutlaka başvurmalısınız.

Güzellik 02 Kasım 2018 39