Erkekler Kadınlar
Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme

Hamilelik süresince beslenmeniz konusunda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Gebelik döneminde bebeğin beslenmesi tamamen annenin beslenmesi ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Yaklaşık olarak 40 hafta süren gebelik süresince bebek tüm enerji, vitamin ve mineralleri annenin beslenmesinden sağlamaktadır.
Bu nedenledir ki gebelik döneminde uzmanlar anne adaylarının bu dönemde beslenmelerinin büyük önem taşıdığını her defasında ifade etmektedir. Anne karnında ki bebeğin gereksiniminin bulunduğu besin ögelerinin çok az miktarı annene tarafından depolanmaktadır ve ihtiyacı olan tüm besinler annenin beslenmesi ile bebeğe geçer.

Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Önemi
Dengeli ve düzenli beslenmek bebeklerin anne karnında ki gelişimlerinin sağlıklı olması için değişmez bir olgudur. Bebeklerin anne karnında almış oldukları temel besin maddeleri iki ana kategoride ele alınabilir. Birinci kategoriyi proteinler, karbonhidratlar işe yağlar oluştururken ikinci kategoriyi ise vitaminler ve mineraller oluşturmaktadır. Annelerin tüketmiş oldukları besinlerde bulunan bu temel ögeler oksijen ile birleşerek kan vasıtası ile bebeğe ulaşır. Tüketilen sebze, meyve, hayvansal gıdalar başta olmak üzere tüm besin maddelerinin taze olması yine dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir.

Hangi Sebze ve meyvelerde Hangi vitamin bulunuyor
Sebze ve meyveler; folik asit, C vitamini, kalsiyum, magnezyum, karoten ve posa içermektedir. Tahıl ürünleri vitamini, demir, folik asit ile karbokhidrat içermektedir. Süt ve süt ürünleri; bol miktarda kalsiyum ve B vitamini barındırmaktadır. Hamilelerin anne karnında ki bebeğin gelişimi için her gün 4 ila 6 porsiyon meyve ve sebze, 2 posiyon kadar tahıl içerikli makarna, bulgur, ekmek ya da pirinç tüketmeleri bunun yanı sıra 1 bardak kadar süt, bir kâse yoğurt ve 100 – 150 gr. kadar da peynir, balık, et ve baklagillerden tüketmeleri dengeli beslenmeleri ve bebeğin gelişiminin desteklenmesi adına önemlidir. Sebzeler ile et, balık ürünlerinin kızartmasından ziyade buharda ya da fırında pişirilmesi besin değerlerinin korunmasını sağlayacaktır.
Anne karnında ki bebeğin sağlığı için uzak durulması gerekenler ise, çay, kahve (kafein içeren içecekler), alkollü ve asitli içecekler ile aşırı yağlı besinlerdir. Aşırı baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi hamilelik döneminde mide sorunlarına ve mide bulantısına neden olabilmektedir.

Hamilelik 25 Ekim 2018 105