Erkekler Kadınlar
Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması, Tinnitus Nedir?
Kulak çınlaması genelde sürekli olarak hafif tiz bir ses, tıslama ya da buna benzer sesler duyma olayıdır. Gerçekte olmayan sadece bizim duyabildiğimiz bu sesler kesik kesik ya da sürekli olabilir. Kulak çınlamasının oluşturduğu sesinin şiddeti kişilere göre değişiklik gösterebilir.
Kulağımız çınladığında “biri beni anıyor” diye düşünürüz. Oysa kulak çınlaması aslında bir hastalık habercisi olabilir.
Her 5 kişiden birinin yaşadığı kulak çınlaması ve uğultusu zamanında tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Kulak burun boğaz uzmanları, kulak zarındaki delinme, kulak kiri, orta kulakta oluşan kireçlenme gibi pek çok hastalığın kulak çınlamasına sebep olabileceğini söylemektedir.

Tek taraflı çınlama
Tek taraflı kulak çınlaması iç kulaktaki işitme sinirinden kaynaklanan iyi huylu tümörlerden dolayı olabilir. Özellikle içine kapanık, çekingen kişilerde daha sık görülen kulak çınlaması, sadece kulak kaynaklı olmayabiliyor. Kişinin psikolojik durumu, depresyon, uyku düzensizliği, kolestrol, damar tıkanıklığı, boyunda kireçlenme gibi pek çok etken kulak çınlamasına neden olabilir.

Sinüslerin, kulak, burun, boğazın birbirine yakınlığı nedeniyle birindeki hastalık diğerini de etkileyebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından nezle, grip, sinüzit, bademcik iltihabından sonra mikroorganizmaların orta kulağa geçmesi sonucunda orta kulakta iltihap oluşabilir. Orta kulakta kızarıklık, orta kulak boşluğuna sıvı birikmesi, sıvının zamanla koyulaşması, sıvı miktarının artması durumlarında bu sıvı miktarı belli bir noktadan sonra zara basınç yaparak zarın dayanıklılık seviyesinin üstüne çıktığında bu basınç zarda delik meydana getirebilir.
Kulağa kaçırılan suyun orta kulak iltihabına neden olduğu yönündeki genel inanış ise yanlıştır. Kulağa su kaçmasının eğer kulak zarı delikse etkisi olur, kulak zarı sağlam olan insanlarda, kulağa su kaçmasının sağlık yönünden bir mahsuru yoktur. Bu durum orta kulak iltihabına neden olmaz. Dış kulak yolu kör bir yoldur, su girer zardan geri dönmektedir.

Kulak beyne yakın bir organ olduğu ve hassas yapılar içerdiği için bu bölgedeki tedavi edilmeyen enfeksiyonlar ciddi risk oluşturur. Enfeksiyonlar kalıcı olduğu zaman iç kulakta, beyin ile kulak arasındaki ince kemik yapı zarar görerek kulaktaki iltihap beyne geçebilir. Bu durum, işitme kaybı, menenjit, beyin apsesi gibi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebileceği gibi enfeksiyon kulağın içinden geçen yüz sinirlerine ulaştığında yüz sinirlerinin kanalını eriterek yüz felcine de neden olabilir.

Hastalıklar 05 Kasım 2018 22