Erkekler Kadınlar
Menopoz Döneminde Beslenme

Menopoz Döneminde Beslenme

Menopoz Döneminde Sağlıklı Beslenme
Menopoz dönemi her kadının biyolojik olarak yaşayacağı bir dönemdir. Bu dönemde östrojen hormonu salgısının azalmasından dolayı ve adet döneminin kesilmesinden dolayı kadın vücudunda bir takım değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişimlerden biri de kadınların bu dönemde kilo almalarıdır.
Kadınlar bu dönem içerisinde hareketsizleşirler ve bazı hormon ilaçları veya vitaminler kullanabilirler. Östrojen preperatlarının iştah artırıcı özellikleri vardır. Aynı zamanda vücutta sus tuttuğu için şişkinliği artırmaktadır. Özellikle bu dönemde kullanılan B vitaminleri iştah açar ve kilo alımına neden olur. Menopoza giren kadınların çoğunda depresyon, sinirlilik, ruhsal çöküntü baş göstermektedir. Buda kadınların sürekli yemek yemesine neden olur. Kilo almayı etkileyen diğer faktör de ruhsal durumlardır.
Aşırı kilo alımına bağlı olarak kadınlarda görülen kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon hastalıkları da görülmektedir. Hızlı ve aşırı kilo artışı beraberinde şeker hastalığını da tetiklemektedir. Şeker seviyesinde düzensizliklere neden olmaktadır.

Aşırı kilo almanın dışında östrojen hormonunun salgısının önemli derecede azalması kadınlarda daha sık görülen kemik erimesini tetiklemektedir. Menopoz öncesinde 100mg kalsiyum kemikler için gerekli olurken, menopoz döneminde bu ihtiyaç 150mg’ a çıkmaktadır.
Hormonal değişimler tiroid hormonunun salgılanmasını da etkilemektedir. Bu sebepten düzenli olarak dolayı kan tahlillerinin yapılması gerekmektedir.

Menopoz Döneminde Neler Tüketilmeli
Kemik erimelerine karşın süt, yoğurt ve tüketimi önemlidir. Güneş ışığı D vitaminden dolayı kemik sağlığı için yararlanın. Kalsiyum ve D vitamini fazla olan gıdalar tüketin.
C vitamini fazla olan gıdalar tüketin. B vitamini olan sebze ve meyveleri tüketin. Böylelikle meydana gelebilecek ruhsal çöküntü ve sinirlilik halini engellemiş olursunuz.
Posalı ve bol yeşillikli gıdalar tüketin. Özellikle kırmızı, yeşil sebze ve meyve tüketin. (Brokoli, domates gibi). Bağırsak kanserinden korunmak için lifli gıdaları tüketmiş olursunuz.

Amino asitli proteinli besinler tüketin. Gün içerisinde süt ve balık tüketirken, her sabah haşlanmış yumurtanın beyazını yemek amino asitli proteinleri tüketmiş olursunuz. Proteinler bu dönemde böbreklerde fazla yük meydana getirirken ürik asiti yükseltmektedir.

Aynı zamanda sağlıklı beslenme programı uygulanmalı ve yemeklerdeki yağ ve tuz oranı azaltılmalıdır.
Yarım saat yürüyüş yapılmalıdır. Vücut bu dönem içerisinde su depoladığı için su tüketimine dikkat edilmelidir.
Kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Çünkü bu dönem içerisinde kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum kafein tarafından engellenmektedir.
Östrojen seviyesini herhangi bir ilaç kullanmadan kuru üzüm tüketerek dengede tutabilirsiniz. Aynı zamanda kemik erimesini de kuru üzüm tüketimi engellemektedir.

Kadınlar 03 Kasım 2018 38