Erkekler Kadınlar
Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin

Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin

Metabolizma hızı bireyin yaşı ilerledikçe, özellikle 30- 35 yaş sonrasında yavaşlar ve yağ depolamaya başlar ve bazı kişilerde çok çabuk kilo alımı gözlenebilir.
Bunun için kişiler diyet uygulaması yapabilir. Fakat vücudumuzun ihtiyaçlarını ve faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli minimum enerjiyi almak gerekir. Yani BMH’ını (Bazal Metabolizma Hızı) etkilemektedir.
Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler;
1. Yaş: Yaş ilerledikçe BMH azalmaktadır.
2. Boy: Zayıf ve uzun kişilerin metabolizması daha hızlı çalışmaktadır.
3. Büyümek: Çocuklarda ve hamile kadınlarda metabolizma hızı fazladır.
4. Vücut Kompozisyonu: BMH’nin fazla olabilmesi için yağsız dokunun fazla olması gerekir.
5. Ateş: Metobolizma vücut ısısı ile hızlanır.
6. Stres: Stres hormonları BMH’yi hızlandırır.
7. Sıcaklık: Hem sıcak hem de soğuk hava BMH’yi artırır.
8. Açlık: BMH düşer.
9. Yetersiz Beslenme: Yetersiz ve sağlıksız beslenme BMH’nı düşürmektedir.
BMH’nın yaşlandıkça, kilo aldıkça veya stres altında değişmektedir. Kilo almayan insan sayısı çok azdır ve insanların %99,9’u kilo almaya eğilimlidir. Eğer hızlı çalışan metabolizmaya sahipseniz kilo sorunu fazla yaşamayacaksınız demektedir. İyi çalışan metabolizma iyi yağ yakmaktadır.

İyi Çalışan ve İyi Yağ Yakan Metabolizmaya Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler
• Vücut Kompozisyonu Önemlidir. Sağlıklı bir metabolizma önce yağ kaybetmeli, kas arttırmalıdır. Yağsız doku artarsa hastalıklara zor yakalanırsınız.
• Aç kalmamak iyi bir metabolizmaya sahip olmanın en temel kurallarından biridir. Aç kalmak iştahın açılmasına, metabolizma yavaşlar ve kas kaybına neden olur. Kas kaybını önlemek için 1000 kkal almalıyız.
• Hormonal denge ve yağlar etkileşim içerisindedir. Şişmanlayınca hormonlar ve metabolizma değişir. Hormonların dengeli çalışması için iyi yağlarla beslenmek, kahvaltıyı atlamamak, sık sık beslenmek ve glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmek gerekir.
• Sıvı tüketmek metabolizmayı hızlandırmaktadır. Günde 500 ml su tüketmek metabolizma hızını %20 hızlandırır. Vücudun ihtiyacı olan 2 litre su tüketilmelidir. Sağlıklı içecekler; bitki çayları, limonata, ev yapımı buzlu çay, greyfurt suyu metabolizmayı hızlandırır.
• Yeterli protein almak kasların güçlenmesi ve metabolizmayı hızlandırır. Çünkü protein kan şekerini dengelerken, tokluk hissini artırır. Fazla protein almamaya özen gösterilmelidir. Çünkü fazla protein yağ olarak depolanırken, böbrek, karaciğer ve kalpte problemlerin oluşmasına neden olur. Uyguladığınız karbonhidratı düşük, protein oranı yüksek olan Low- carb diyetleri sağlıklı değildir. Kısa süre içerisinde kilo kaybına neden olur fakat daha sonra kilo kaybı durur.
• Lifli besinlerin tüketimi önemlidir. Toksinleri atar, tok tutar ve yağların emilimini azaltır. Lifli besinler sindirim sistemini düzenler ve kan şekerini dengeler. Lifli besinlerin kalorisi yoktur.
• En önemli etken ise egzersiz ya da spor yapmaktır. Yürümek BMH’nı arıtırken, yağ yakımı artar. Hareketli olmak nabzın çalışması için önemlidir. Ortalama günde 10 bin adım atmak gereklidir. Aralıklı olarak yürüyün ve egzersiz yapın. Aynı zamanda ağırlık çalışın. Böylelikle vücudunuzun şekillenmesine yardımcı olurken, yağ yakabilirsiniz.
• Omega 3 yağ asitli besinleri tüketmek, insülin dengesini artırır. Zeytinyağı, somon balığı ve keten tohumu tüketin.
• C vitamini olan besinleri tüketin. Kolesterol düşürücü etkisi, metabolizmanın artmasını sağlamaktadır.
• Yağ depolarının azalması için sarımsak ve soğan tüketin. Anitbiyotik ve bağışıklık artırıcı etkisi vardır. Tansiyon ve kan basıncını düzenler.
• Baharatlar metabolizma hızını artırır.
• Kahvaltı ile güne başlayın. Kahvaltı etmek şişmanlığı önlemektedir. Çünkü vücudunuz aç kaldığınızda metabolizmanızı uyarır ve yavaşlamasına neden olur.
• Akşam yemeğini erken saatte ve hafif yemek yemek kilo verebilmenizi etkiler. Yatmadan önceki en az 4 saat içerisinde bir şey yemeyin.
• Sağlıklı beslenmek, her çeşit besin maddesini yemek, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak metabolizma hızını artırmaktadır.
• Özellikle kadınlar demir almaya özen göstermelidir. Regl döneminde kan kaybı yaşadıkları için kırmızı et, ıspanak, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeleri tüketmekte fayda vardır.
• Yeterli miktarda kalsiyum almak, metabolizmayı hızlandırmaktadır. Kadınlarda kemik erimesini önler.
• Sabırlı olmak ve metabolizma hızını artıracak besinleri tüketmek uzun zaman gerektirmektedir. Yaşam tarzını değiştirmek metabolizma hızının artmasını gerektiren etkenlerden biridir. Gerektiği takdirde uzman bir danışmandan ya da spor eğitmeninden destek alın. Uyguladığınız beslenme alışkanlığını yaşam tarzı haline getirin.
• Ulaşmak istediğiniz ideal kilonuza odaklanın. İdeal kilonuza ulaşmak sizi nasıl hissettirecek ve davranışlarınızın nasıl olacağına odaklanın ve bunun için çabalayın. Yaşam tarzınızı değiştirin. Renkli giyinin, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin ve ideal kilonuza ulaşmak için çabalayın.

Sağlık 03 Kasım 2018 42