Erkekler Kadınlar
Oruçlu İnsanların Karşılaştığı Sağlık Sorunları

Oruçlu İnsanların Karşılaştığı Sağlık Sorunları

Ramazan ayında oruç tutan insanların karşılaştığı bazı sağlık sorunları ve dikkat edilmesi gerekenler..

Kabızlık
Aşırı rafine gıda alan, az su içen ya da lifsiz beslenen oruçlularda görülebilir Kabızlık nedeniyle hemoroid ve karın şişmesi de oluşabilir Önlem olarak çikolata, pasta gibi rafine gıdalardan sakınılmalı, su içmeyi artırmalı ve lifli gıdalar alınmalı.

Tansiyon Düşmesi
Öğleden sonraları oruçlu insanlarda tansiyon düşmesi olabilir Az sıvı alınması ve tuzsuz yenmesi tansiyon düşmesini artırabilir.

Baş Ağrısı
Özellikle iftara doğru baş ağrısı görülebilir Eğer düşük kan basıncı ile birlikteyse baş ağrısı ciddi olabilir ve iftar öncesi kusma yapabilir.

Kan Şekerinin Düşmesi
Halsizlik, titreme, kötü konsantrasyon, fiziksel aktivite yapamama, baş ağrısı, çarpıntı, kan şekeri düşmesinin sonuçlarıdır Sahurda aşırı şekerli yemek ensülin salınımını artırarak gün içinde kan şekeri düşmesine sebep olabilir.

Mide Yanması
Ramazan’da boş midede oluşan asit salgısının artması mide hastalıklarını ortaya çıkarabilir Kahve, kola ve acılı yemekler de mide hastalarına olumsuz etkide bulunur Özellikle mide şikayeti olanlar doktoruna danışarak oruç tutmalıdır.

Sahura Mutlaka Kalkın
Sahura kalkmak yerine gece yiyip yatmak hiç doğru değil Sahurda da mutlaka su içilmeli ve sıvı alımına dikkat edilmeli Yiyecek olarak da çorba tarzı, az yağlı yapılmış sebze, zeytinyağlı yemekler veya hafif kahvaltılardan biri seçilebilir Pilav veya hoşaf doğru bir tercih değildir Kan şekerinin düşmesini önlediği için de mutlaka ekmek yenmeli.

Sağlık 23 Ekim 2018 99