Erkekler Kadınlar
Prematüre Bebek Bakımı

Prematüre Bebek Bakımı

Prematüre Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yeni doğan bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren birçok tehlike ile karşı karşıya kalma olasılığına sahipken bu oran prematüre bebek için daha fazladır. Zira prematüre bebeklerde genellikle yoğun bakım gördükleri ve vücutları tam olarak işlevsel faaliyetleri yerine getirmekte yetersiz kaldığı için ekstra bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bu açıdan bakıldığında bebekleri prematüre olarak dünyaya gelmiş anne ve babaların ayrı bakım ve beslenme yöntemi uygulamaları ve sık sık doktor kontrolünde tavsiyeler almaları önerilmektedir.

Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Özellikle hastanede yoğun bakım ünitesinde gözetim altında tutulan prematüre bebeklerin, belirli bir aşmadan sonra sağlıklı oldukları doktor tarafından belirtildiği taktirde evde bakımı için izin verilmektedir. Bu aşamada anne ve babalar prematüre bebek bakımı için gereken kriterleri mutlaka sağlamalıdır. Bu kriterler ise genellikle şu şekilde yer almaktadır:

  • Öncelikle oda sıcaklığı çok sıcak ya da çok sıcak olmamalı, bebeğin vücut ısısını koruyacak şekilde ayarlanmalıdır.
  • Bebeklerin yatış pozisyonları bu yaşlarda önemli olduğundan ani ölümlerin yaşanmaması için bebekler sırt üstü yatırılmalıdır.
  • Bu bebeklerde bağışıklık sisteminden metabolizmaya kadar birtakım vücutsal faaliyetler zayıf olduğunda dolayı beslenmelerine ayrı özen gösterilmelidir.
  • Hijyen bakımından kimyasal içeren ürünler kullanılamamalı ve sık sık bez değişimi yapılmalıdır.
  • Özelikle bu aşamada bebek gelişimi için uyku düzeni mutlaka iyi ayarlanmalıdır.

Prematüre bebeklerin diğer yeni doğanlardan farklı olarak daha küçük ve daha savunmasız olmaları elbette beraberinde birtakım zorluklar getirmektedir. Fakat tedbirli olunması ve planlı bir şekilde izlenen yöntemlerde sağlıklı bir gelişim sağlamak mümkündür. Prematüre bebeklerde genellikle:

  • Gözler açamama ya da geç açma durumu,
  • Solunum yetmezliği ve birtakım akciğer rahatsızlıkları,
  • İşitme kaybı ya da işitmede sorunlar görülebilmekte,
  • Büyüme ve gelişmenin gecikmesi,
  • İştahsızlık durumu ile birlikte bebek beslenmesi sorunları prematüre bebeklerde sıklıkla görülen rahatsızların arasında yer almaktadır.

Ayrıca anne ve babalar prematüre bebeklerine evde bakmak için, birtakım şartların sağlanması doktorlar tarafından şart koşulmaktadır. Zira aksi durumda bebekler ciddi sorunlar ile karşılaşabilmektedir.

Prematüre Nedir?

Günümüzde duyulan bir terim olmakla birlikte prematüre nedir denildiğinde genellikle, hamilelikte 37 hafta sınır olmak üzere bu ve daha az hafta ile doğan bebeklere bu isim verilmektedir. Bu hamileliklerde genelde düşük doğum beklenmekte olup bebeğin doğması sonucunda bebeklerin birçoğu prematüre olmaktadır. Doğduktan sonra ise yaşamsal faaliyetlerine devam edebilmeleri açısından yoğun bakım tedavisi, bu bebeklere uygulanmaktadır.

Prematüre Bebek Maması Ve Beslenme

Yeni doğan bebeklerde dahil olmak üzere prematüre bebeklerde anne ve babalar, anne sütünün bebeğin kabul etmemesi ya da emmemesi durumunda prematüre bebek maması kullanılmakta olup bu mamanın mutlaka doktor tavsiyesine uyularak tercih edilmiş olması gerekmemektedir. Zira en ufak bir hata bebeğin sağlığı açısından ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir.

Anahtar kelimeler prematüre bebek, prematüre bebek bakımı, bebek gelişimi, bebek beslenmesi, prematüre nedir, prematüre bebek maması

Anne Bebek 27 Ekim 2018 56