Erkekler Kadınlar
Ramazan Ayında Yeme İçmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazan Ayında Yeme İçmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evet çok sık sorulan sorulardan birisidir, ramazan ayında kilo verilip verilemeyeceği. Vücudun yaklaşık 17-18 saat kadar uzun süreli aç ve susuz kalması kişilerde kan şekerinin düşmesine, yorgunluk, halsizlik ve uyku hali gibi durumlar oluşturabilir.

Kan şekerinin düşmesi, tansiyon düşüklüğü gibi çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına yol açabilir. Ama sağlıklı bir bireyseniz ve düzenli ve sağlıklı yiyecekler yiyerek bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için ise birinci kural muhakkak sahur yapmalısınız.

Birçok kişi sahura kalkmadan oruç tutmaya çalışıyor ancak bu durum vücut sağlığınız için çok zararlı ve yapılmaması gereken bir durum. Sahura kalkıp, midenizi gereğinden fazla doldurmayarak, besinlerden yeteri kadar tüketerek protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral kaynaklarının yeterli miktarda alınması gerekir.
Vücudunuzu susuz bırakmamak için ise iftar saatinden itibaren sahura kadar belli aralıklarla su tüketimi de sağlanmalıdır. Çünkü birden içilen suyun vücuda pek bir faydası olmayacak ve hatta sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyacaksınız. Onun için su tüketimini belli aralıklarla içmekte fayda olacaktır. Akşam iftar için ise önden çorba ve mevsim yeşilliklerinden yapılmış az yağlı salata ile başlayarak ve sebze yemeği ağırlıklı beslenilmelidir.

Kızartma yiyecekler yerine, pişirme şekli haşlama ya da buğuda olmasına dikkat edilerek, yeterli kaloriyi aşmamaya özen gösterilmelidir. İftardan yaklaşık bir saat sonra ise yürüyüşe çıkılabilir. Ramazan ayı içerisinde kilo vermekten ziyade almamaya gayret etmelisiniz. Birçok insan kilo vermeye çalışırken tam tersi yanlış beslenme sonucu kilo alabiliyor. Bunun olmaması için ise ilk şart vücut açlığınızdan ziyade psikolojik açlığınızla baş etmelisiniz.

Sağlık 07 Mayıs 2019 3