Erkekler Kadınlar
Reflü Nedir

Reflü Nedir

Göğüs kemiği arkasında yanma, ağza acı ekşi sıvı gelmesi, geğirme, şişkinlik, ağza gıda artıkları gelmesi, yutma güçlüğü, yutakta takılma duygusu gibi belirtileri bulunan bu hastalığı, toplumda defalarca duyarız. Mutlaka yakın çevremizde bu dertten yakınan birileri vardır. Şimdi çok sık duyduğumuz bu hastalığı tanıyalım.

Reflü nedir?

Reflü en basit tabiri ile mide içerisinde ki yemek borusunun geri kaçması demektir.

Midemizde bulunan asitli içerik yemek borumuza gelir ve yemek borumuz bu asit içeriğiyle uzun süre temas halinde bulununca kendini koruma özelliği kaybeder. İşte reflünün en önemli kaynağında budur. Yemek borumuzun alt tarafında mide asitli içeriğimizin yemek borusuna geçmesini sağlayan bir kapı olduğunu düşünün. Ama reflü hastalarında bu kapı gevşek. Peki, kendisiyle birlikte beraberinde mide fıtığı gibi başka rahatsızlıklarda getiren reflünün, nasıl bir tedavi uygulaması vardır.

Reflünün 4 ayrı tedavisi vardır; ilaç tedavisi, cerrahi tedavi, endoskopik tedavi ve yaşam tarzımızı değiştirmemizle oluşan tedavi şekli. Fakat hangi tedavinin uygulanacağına hastalığın ilerleme seyrine göre karar veriliyor.

Gelelim gastrite bu iki rahatsızlık genellikle birbirleriyle karıştırılırlar. Gastrit hastalığı ise; midenin iç yüzeyinde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Çoğunlukla bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşan gastrit reflü gibi toplumda çok sık görülen bir hastalıktır. Gastrit mide bulantısı, kusma, iştah azalması, şişkinlik, karnın üst tarafında ağrı gibi belirtiler gösterir.

Gastrit kendisinden daha kötü hastalıklara sebebiyet veren bir rahatsızlık olduğu için mutlaka tedavi edilmelidir. Hastalık gençlerde genellikle ilaç tedavisi ve diyet uygulanarak çözüm bulunmaya çalışılsa da, kırk yaş üstü ergin kişilerde mideye ucunda bir kamera olan ince bir boruyla girilerek midede ki soruna teşhis koyulur. Gastritin tedavisinde mide asidini artarak gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

Gastrit tedavisinde uygulanan diyette ise baharatlı yiyecekler, alkol, sigara kullanımı gibi yasaklar hastalık tedavi sürecini oluşturur. Bu iki hastalığın karıştırılması tedavide ki en önemli sorunu teşkil ediyor. Birçok reflü hastasına gastrit tanısı konup, gastrit tedavisi uygulanıyor. Ve bu yüzden de çoğu hasta hastalığını ”gastrit ve reflü oldum” diyerek tanımlar. Tıbbi anlamda yaşanan bu karışıklık anlayacağınız hastalarında kafasını karıştırmış durumda.

Hastalıklar 03 Kasım 2018 51