Erkekler Kadınlar
Sivilcelerden Kurtulmak İçin

Sivilcelerden Kurtulmak İçin

Sivilceler herkesin ergenlik dönemindeki en büyük şikayetidir. Tam olgunlaşma çağınızda çevrenize ve kendinize en güzel gözükmek istediğiniz zamanlarda olur olmadık yerlerde suratınızda çıkacak bir sivilce tüm dengenizi bozabilirdi. Peki ergenlik döneminden çoktan çıkmış olmanıza rağmen hala sivilcelerle başınız dertte mi? Gece yatarken hiçbir şey yokken sabah kalktığınızda bir anda ortaya çıkan sivilce, gün boyu kendinizi güzel hissetmenizi engelliyor olabilir. Bu durumda ise en kısa zamanda sivilcelerden kurtulmanın yollarını arayacaksınız.
Peki, sivilcelerden kurtulmak için ne yapmalı?

Likopen ciltte oluşan kızarıklıkların ve tıkanmaların yol açtığı sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olur. Likopen alımı için en iyi kaynak ise domatestir. Özellikle kabuğunu yiyerek bu kıpkırmızı meyvenin özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Domatesin üzerine biraz balzamik sirke ve fesleğen ekleyerek lezzetli ve aynı zamanda hafif bir ara öğün yaratabilirsiniz. Domatesi bir diğer tüketme yolu ise zeytinyağı ve biraz sarımsakla beraber güzel bir makarna sosu hazırlamanızdır. Ancak yine de çiğ olarak tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

Sivilcelerden kurtulmak için en iyi maske tarifine gelince; haftada bir kendinize domates maskesi yapabilirsiniz. Domatesi ince ince dilimler halinde doğrayın ve bu dilimleri yüzünüzde 10-15 dakika bekletin, böylece cildiniz domates suyunu çok daha rahat emecektir. Domatesin geri kalanını küçük daireler şeklinde yüzünüzde gezdirebilirsiniz. Likopen gözenekleri temizler ve akne oluşumuna sebep olan bakterileri de yok eder.

Güzellik 03 Kasım 2018 61