Erkekler Kadınlar
Vitamin Değeri Yüksek Sebzeler

Vitamin Değeri Yüksek Sebzeler

Vücudumuza faydalı olan vitamin değeri yüksek ve sağlıklı sebzelerden bazıları.

Kırmızı Biber: Expectorant ve decongestant olarak akciğerlerde mukusun atılmasına, sinus ve nefes yollarının açılmasına, bronşiti ve amfizemi ve mide ülserlerini önlemeye yardımcıdır. Bu farmokolojik aktivite kırmızı biberde bol miktarda bulunan kapsain den kaynaklanır. Bu bileşik bibere acılık verir. Buruna çekildiğinde, baş ağrısını; eklemlere enjeksiyon edildiğinde, eklem ağrısını keser. Acı biberin doğal aspirin etkisi vardır. Antibakterial ve antioksidant olmakla birlikte acı biber sosunu yiyeceklere döktüğünüzde metabolizmayı hızlandırırsınız ve daha çok kalori yakarsınız. Kırmızı biber mideye zarar vermez ya da ülser oluşturmaz.

Tarçın: İnsülin aktivasyonu nu arttırarak tip2 diyabette kan şekerinin regüle edilmesinde yardımı vardır. Orta derecede antikuagülant etkisi mevcuttur.

Karanfil: Romatizmal hastalıklarda antienflamatuar olarak görev alır ve diş eti hastalıklarında kullanılır. Antiqaugülant etkinsinin yanı sıra asıl içeriği olan eugenol bir ağrı kesicidir.

Kahve: Farmakolojik etkisi ; fiziksel uyarıcılığı, ilaçlarda kullanılan kafein konsantrasyonundan kaynaklanır. Kafein biyolojik haraketliliği, ruhsal ve zihinsel duyarlılığı arttırır. Bazen zihni performansı geliştirir. Astıma iyi gelir. Bronşial pasajı genişletir.. Orta derecede bağımlılık yapar yokluğunda baş ağrısı, anksiyete ve panik atak oluşabilir. Kahvenin fazlası pisikiyatrik rahatsızlıklar oluşturabilir. Uykusuzluk etkisi yaratabilir. Mide asit segresyonunu arttırabilir, Fibro kistik göğüs oluşumunda etken olabilir. Kalp krizini tetikleyebilir.

Mısır: Antikanser, antiviral , östrojen koruyucu, romatoid artirit, irritabl kolon sendrom, başağrısı ve çocuklarda epilepsiden kaynaklanan migrende etkilidir.

Cranberry (turna yemişi): Mesane ve idrar yollarına bulaşan bakterilere karşı koruyucu antibiyotik etkisi vardır. Antibakterial ve antiviral görev alır.
Salatalık: Sıcak iklimlerde yaşayan, insanlar için serinletici bir gıdadır. Ateş düşürücü, kabızlık, cilt hastalıkları, yüksek tansiyon, romatizma, şişmanlık, azidosis ve orta derecede diüretik etkilidir.

Hurma: Laksatif etkili doğal aspirin. Pancreatik kanserlerde etkilidir. Duyarlı kişilerde içerdiği bileşenler baş ağrısı yapabilir.

Patlıcan: Avustralya da yapılan çalışmalarda bazal hücre karsinomada olduğu gibi cilt kanserlerinin tedavisinde kullanılan medikal kremlerin ana maddesini içeren glykoalkoloidler patlıcan da bulunur. Yağlı yiyeceklerin etkisi ile yükselen tansiyonun düşmesine yardım eder. Antibakterial ve diüretiktir.

Çörek Otu: Orta doğu ve USA daki marketlerde de mevcuttur. Anti- diyabetik etkisi ile kan şekeri ve insülin seviyesini regüle eder. Diyareye, ülsere, kansere karşı korur, kan basıncını düşürür, bağırsaklarda gaz oluşumunu engeller.

Kuşkonmaz: Kanser riskini azaltan güçlü bir antioksidant olan glutatyon içerir.

Sinir otu: Mideyi rahatlatır, dispepsi yani hazımsızlık şikayetlerine iyi gelir. Midenin asit üretmesine ve ülsere karşı güçlendiricidir. Antibiyotik etkisi vardır.

Arpa: Orta doğuda KALP İLACI olarak bilinir. Kolesterolü düşürür. Antiviral ve anti-kanser aktivitesi vardır. Tocotrienols içerdiği için, etkili bir antioksidanttır
Kuru baklagiller (Kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru börülce, soya fasulyesi): Günlük Yarım kap kuru fasulye tüketimi kolesterolü %10 seviyesinde azaltır. Kan şekerini regüle eder. Şeker hastaları için iyi bir kaynaktır. Belli kanserlerin oluşumunu engeller. Yüksek posa içerir. Bir çok kişide gaz şikayetine neden olabilir.

Pancar: Demir ve diğer mineraller açısından ıspanaktan daha zengindir. Yeşil sebzeler anemi, tuberküloz, kabızlık, iştah azlığı, obesite, tümörler, gut, ve ilaçların vücutta oluşturduğu zehirin dışarıya atılmasında yardımcıdır. Pancar kabızlığı rahatlatır, kilo vermede yardımcıdır.

Dolmalık biber: Bir antioksidant olan vitamin C yönünden güçlüdür. Soğuk algınlığı, astım, bronşit, solunum enfeksiyonları, katarakt, maküler dejenerasyon, angina, atherosclerosis ve kanser hastalıklarında iyileşme sürecine yardımcı olur.

Çay üzümü (Blueberry): Üriner enfeksiyona neden olan bakterileri bloke ederek antibiyotik vazifesi görür. İshali önleyen kimyasallar içerir. Anti viral etkisi mevcuttur, doğal aspirindir.

Brokoli (Brokkoli): İçerdiği besin bileşimlerinden dolayı çok yönlü bir savaşçıdır. Quercetin, glutathione, beta karoten, indoles, vitamin C, lutein, glucarate, sulforaphane içerir. Akciğer, kolon ve göğüs kanserine karşı koruyucudur. Vücudun östrojen dengesini ayarlayarak meme kanserine karşı koruyucu etki yapar. Anti viral ve anti ülser etki gösterir. İnsulin ve kan şekerini regüle eden kromun güçlü bir kaynağıdır.

NOT: Pişirildiğinde bazı besin bileşenlerini kaybettiğinden, östrojenik ajanlar, indole, glutathione gibi koruyucu anlamda çiğ veya hafif pişmiş olarak tüketilmelidir.

Besinler 02 Kasım 2018 24