Erkekler Kadınlar
Yeni Doğan Bebekler İçin Bakım

Yeni Doğan Bebekler İçin Bakım

Bebek Bakımı Önerileri Nelerdir

Anneler ve anne adayları, bebekleri için her şeyin en iyisini, en sağlıklısını ve en konforlusunu düşünmekle birlikte hemen hemen hemen birçok faktörü göz önünde bulundurarak hazırlık yapmakta ve bebeklerine yapacakları bebek bakımı hususunda da aynı özeni göstermektedirler. Zira bebeğin doğumundan belirli bir yaşa kadarki gelişiminde bakımın ayrı bir yeri bulunmakta olup özellikle anneler bu süreçte kullanılan ürünlerden, tekniklere kadar birçok faktör için ince eleyip sık dokumaktadırlar.

Yeni Doğan Bebekler İçin Bakım Nasıl Olmalıdır?

Annelerin, bebeklerini ellerine aldıkları andan itibaren onların beslenmesinden bakımına kadar farklı unsurlarda önlemler alarak sağlıklı ve sorunsuz bir gelişim göstermeleri için çaba sarf etmektedirler. Bu sebeple özellikle yeni doğan bebekler için gösterilen bakım da farklı olmaktadır. Annelere bu doğrultuda verilebilecek ilk tavsiyeler ise şu şekilde olmaktadır:

  • Anneler, bebekler ağladığı zaman panik yapmamalıdır.
  • Bebeği ara ara gözlemlemek, ihtiyaçları gidermek açısından önemlidir.
  • Yeni doğanlarda özellikle sık sık emzirme, anne sütünün devamlı gelmesi için de gereklidir.
  • İlk aylarda bebeği sırt üstü olacak şekillerde ara ara yatırmak bazı rahatsızlıkların önüne geçmektedir.
  • Özellikle yine ilk aylarda bebeğin her gün yıkanması gerekebilir.
  • Emzirdikten ya da besledikten sonra mutlaka gazının çıkarılması gerekmektedir.
  • Bez değiştirirken hijyenik ve kimyasal olmayan bir bez ve de temizleme ürünleri seçilmeli ve bebeklerin pişik olmalarının önüne geçilmelidir. Aynı zamanda bebek bakım çantası hazırlanarak da her daim her koşula hazır bulunulması tavsiye edilmektedir.

Bebeklerin bakımında gerekli olan bir diğer husus ise bebeklerin bulunduğu odanın sıcaklığı ve çevre şartları olup oda sıcaklığı en az 22 ve sıcaklığın fazla olduğu durumlar da ise bebeğe daha az kıyafet giydirilmelidir. Ayrıca:

  • Bebeklerde altın pisletilmesi durumunda bez çok bekletilmemeli ve günlük olarak her saat kontrol edilerek değiştirilmelidir.
  • Gözlerde çapaklanma görülmesi durumunda ise bebeklerde göz bakımı olarak yumuşak bir bez ile ılık bir su ile ıslatılıp silinmelidir.
  • Son olarak ise tırnakların uzaması zaman alsa da bu süreçte eldiven kullanımı da tercih edilebilmektedir.

Bebek Gelişimi İçin Bakım

Sağlıklı ve sorunsuz bir gelişim evresi için bebeklerin her türlü çevresel önlemler alınarak bakım ve beslenmesinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu durumda bebek gelişimi için kimyasal malzemeden yapılmış ürünlerden kaçınılması gerekmektedir. Özellikle ıslak mendil gibi yapay malzemeli ürünler bebeklerin cildinde alerjik etkiye sebep olacağı gibi gelişimlerine de olumsuz etki edebilmektedir.

Bebeklerde Kızarıklık Neden Olur?

Özellikle yeni doğan ve birkaç aylık bebeklerde kızarıklık şeklinde görülen izler birçok sebepten ortaya çıkabileceği gibi genellikle toksik eritem adı verilen bu izlerin oluşması normal olmakla birlikte kısa sürede de kaybolmaya meyillidirler. Bu sebeple eğer bu izlerin oldukça uzun süredir varlığından şüpheleniliyorsa bir doktora gösterilmesinde fayda bulunmakta ve tavsiye edilmektedir.

Anahtar kelimeler bebek bakımı, yeni doğan bebekler, bebek bakım çantası, bebeklerde göz bakımı, bebek gelişimi, bebeklerde kızarıklık

Anne Bebek 25 Ekim 2018 77